Niemiecka firma J.P. Sauer und Sohn to jeden z najstarszych producentów broni na świecie. Założona została w 1751 roku w miasteczku Suhl, w ówczesnym Księstwie Saksonia-Hildburghausen. Jej historia rozpoczęła się od produkcji wysokiej jakości broni ręcznej, która szybko zdobyła uznanie wśród europejskiej arystokracji. Przez wieki firma przetrwała wiele zmian politycznych i technologicznych, dostosowując się do ewoluującego rynku i potrzeb klientów.
Sauer konsekwentnie budował swoją reputację, skupiając się na innowacyjności, rzemiośle i doskonałej konstrukcji. W XX wieku firma rozszerzyła swój wachlarz produktów wprowadzając na rynek m.in. nowoczesne sztucery. Dziś bohaterem naszego wpisu jest jeden z nich – sztucer Sauer 202 produkowany w latach 1993-2015.
Wśród modeli myśliwskiej broni używanej, które pojawiają się w naszej ofercie, sztucer Sauer 202 zasługuje na szczególne miejsce. To już legenda, obiekt westchnień, marzeń i zazdrości. Przyciągał wiernych fanów od chwili pojawienia się na rynku. Dziś znaleźć można już tylko broń używaną, ale za to w doskonałym stanie!
Sztucer Sauer 202 został zaprojektowany jako lekki sztucer myśliwski i był dostępny w wielu wersjach oraz wielu kalibrach, tak, by sprostać różnym wymaganiom myśliwych.
Popularne były kolby z orzecha włoskiego, a także wytrzymałe osady syntetyczne przeznaczone do polowania w wymagających warunkach. Niektóre wersje zostały pokryte powłoką polimerową o nazwie Ilaflon, która została nałożona na wszystkie metalowe części i zapewniała ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Trafiały się nawet egzemplarze z kolbą pokrytą hydrografiką z kamuflażem.
Projektantom z firmy Sauer przyświecała jedna zasadnicza myśl – niezależnie od tego, czy sztucera do polowania poszukiwał myśliwy europejski, amator podchodów w Afryce, czy też weteran górzystych terenów Ałtaju – każdy miał znaleźć wersję dla siebie.
W czasach, kiedy sztucer Sauer 202 był produkowany, gwint na końcu lufy do montażu tłumika nie był czymś oczywistym. Dlatego dziś dość popularne są egzemplarze wyposażone w gwint razem z nakrętką, żeby po tylu latach wciąż móc cieszyć i wspierać kolejne generacje myśliwych używających tłumika niemal codziennie.
Choć sztucer Sauer 202 nigdy nie był bronią budżetową to szybko stał się hitem ze względu na najwyższą jakość, precyzję i powtarzalność. Nawet teraz wśród broni używanej nieczęsto spotyka się elementy, które w Sauerze były standardowym wyposażeniem. Są to choćby regulowany spust, krótki skok zamka, lufy kute na zimno, czy możliwość zmiany poszczególnych elementów tak, żeby możliwa była zmiana kalibru broni. W latach 90-tych XX wieku był to niezwykle innowacyjny system, który również dziś robi wrażenie, choć jest dużo bardziej rozpowszechniony.
Równie rewolucyjnym pomysłem była odmiana Take-Down, którą można było rozłożyć i schować do niewielkiej walizki na czas podróży. Wyjątkowe udogodnienie dla myśliwych często zmieniających łowiska lub kraje.
W sztucerze Sauer 202 na uwagę zasługuje także bezpiecznik, który do tej pory uchodzi za najcichszy, jaki kiedykolwiek zastosowano w broni myśliwskiej. Intuicyjny, a przede wszystkim bezpieczny system zabezpieczał iglicę pozwalając na obsługę niemal bez zmiany chwytu na osadzie.
Standardowa komora zamkowa wykonana jest ze stali, chociaż w niektórych modelach dostępna była również lekka wersja z aluminium, oszczędzająca około 470g całkowitej masy. Ta sama komora jest używana do nabojów mini i standard, zaś kalibry magnum dostały własną. Oznacza to, że nie można zamienić między nimi lufy. Inny jest również zamek, który dla kalibrów z grup mini i standard posiadał 3 rygle, a dla kalibrów z grupy magnum aż 6.
Wzorem projektantów Sauera 202 my też staramy się mieć różne wersje do wyboru.
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony whbu.pl oraz naszego salonu przy ul. Witkiewicza 16 w Warszawie.